OSINY

Strona główna > O firmie

O firmie

Rozwój przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe "OSINY" S.C. Kontynuuje kilkadziesiąt lat tradycji w produkcji pojazdów specjalnych, jakie zapoczątkowały w latach sześćdziesiątych Zakłady Mechaniczne przy Kopalni Rudy Żelaza "OSINY".

Firma powstała w wyniku zmian strukturalnych i własnościowych, jakie dokonały się w roku 1992 i 2006. Nasze przedsiębiorstwo tworzą pracownicy mający wieloletnie doświadczenie w realizacji zleceń związanych z budową samochodów specjalistycznych. Zakres naszej produkcji skupiony jest głównie na wykonywaniu oraz karosowaniu samochodów pożarniczych, pogotowi technicznych i brygadowych.

Za nami stoi ponad 40 lat doświadczenia zawodowego w realizacji indywidualnych potrzeb naszych klientów. Do grona partnerów, którzy nam zaufali możemy zaliczyć: ISD Hutę Częstochowa, KGHM Polska Miedź, KWB Bogatynia i Konin, Wodociągi Częstochowa i Łódź oraz około tysiąca Ochotniczych, Zawodowych i Zakładowych Jednostek Straży Pożarnej.

rysunek.jpg (594 KB)

rysunek2.jpg (258 KB)

Historia przedsiębiorstwa

Historia naszej Firmy jest nierozerwalnie związana z Historia regionu częstochowskiego. Początki rozwoju przemysłu związana były z wydobyciem i przetwarzaniem rud żelaza. Eksploracja tutejszych ziem w celach wydobywczych zaczyna sie juz w średniowieczu gdzie w dawnym Starostwie Olsztyńskim produkowano stal niezbędną do funkcjonowania zamku warownego w Olsztynie.

Źródła historyczne pochodzące z początku XVII wieku potwierdzają istnienie kuźnic w Kamienicy Polskiej, Osinach (tzw. Kuźnica Chybakowska) oraz w rejonie Własny (tzw. Kuźnica Szwankowska). Ówczesne kwestie ekonomiczne spowodowały przebranżowienie gospodarski regionu z wydobywczo kuźniczej na rolno spożywcza. Początek XIXw to powrót do tradycji wydobywczych regionu, w roku 1836 uruchomiona została kopalnia "Kamienica Polska". Rozwój przemysłu spowodował powstanie Przedsiębiorstwo Kopalnia Rudy Żelaza "Osiny", które w roku 1963 zatrudniało 4 985 osób. W ramach przedsiębiorstwa funkcjonowały duże kopalnie tj.: "Tadeusz I", "Tadeusz II", "Teodor", "Dębowiec", Szczekaczka".

W ramach Przedsiębiorstwa funkcjonowało 17 kopalń. W latach 1918 -1939 zakład liczył 1452 pracowników zatrudnionych w 19 kopalniach Przedsiębiorstwa. Zakład w znaczący sposób przyczynił sie do rozwoju regionu, tworzył miejsca pracy, budował szkoły, przedszkola (w Gminie Poczesna, Gminie Huta Stara B), budował obiekty sportowe (Olimpia) uczestniczył w budowie całej infrastruktury gminy. Rok 1985r. to upadek Przedsiębiorstwa Kopalni Rudy Żelaza "Osiny", zamykanie kopalń oraz likwidacja przemysłu wydobywczego.

Jadąc trasa DK-1 przejeżdżając przez Gminę Poczesna można zauważyć ogromne kopce ziemne będące efektem wydobycia, które stanowią swoista pamiątkę siły przemysłu naszego regionu. Na bazie upadającej infrastruktury powstało Przedsiębiorstwo Budowy Maszyn, którego produktem markowym był popularny w latach 70, 80 i 90 "Osinobus", pojazd brygadowy produkowany w Nowej Wsi na podwoziu marki "Star" sprowadzanym z Starachowic.

Oprócz wymienionego powyżej pojazdu Przedsiębiorstwo produkowało miedzy innymi: samochody specjalne i pożarnicze, ratownictwa technicznego, oświetleniowe, pogotowia techniczne i brygadowe. W roku 1992 produkcje kontynuowano w Przedsiębiorstwie Produkcyjno Handlowo Usługowym "Osiny" Sp. z o. A od roku 2006 zakres produkcji został kontynuowany w PPHU "Osiny" SC.